Fast, easy and free

Create your website now

I create my website

Fotowoltaika

Panele słoneczne

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz spadek cen paneli fotowoltaicznych przy równoległym wzroście tychże pochodzących z typowych źródeł energii doprowadziły, że globalne inwestycje w energię słoneczną w minionych latach szacowane są w setkach miliardów dolarów. W niektórych krajach Unii Europejskiej (takich jak Niemcy, Hiszpania, Holandia czy Włochy), pełna energia otrzymana z ogniw słonecznych spowodowała, iż stały się one konkurencyjne względem energetyki tradycyjnej. Polska, chociaż jeszcze nie tak bardzo zaawansowana pod względem energetyki solarnej, także może się pochwalić rozkwitem solarnych systemów zasilania.

 

Podstawowe i powszechne stosowanie fotowoltaiki w życiu powoduje nie wyłącznie zwrot kosztów takiej budowy oraz wkład w ochronę środowiska, lecz też późniejsze korzyści w postaci oszczędności powiązanej z produkcją darmowej energii.Wyjątkowo częstą instalacją są montaże paneli solarnych na dachach kamperów oraz przyczep kempingowych, jakie uzupełniają pojemność akumulatora pokładowego lub dokupionego w zestawie oraz gwarantują życie w tego typu pojazdach nawet przez wiele miesięcy, korzystając m.in. z telewizora, chłodziarki oraz światła. Wśród narzędzi wspomaganych energią solarną znajdują się także ładowarki do telefonów i laptopów. Powszechnie spotykany i najchętniej kupowany zestaw to ładowarka solarna do akumulatorów.

 

Żeby w całości radować się z korzyści, jakie niesie wykorzystywanie energii solarnej w produkcji prądu obowiązkowo należy pamiętać o prawidłowym dopasowaniu panelu do urządzenia jakie ma zasilać, np. baterie słoneczne 40W ładują akumulator o maksymalnej pojemności 40Ah, czyli nigdy niższej aniżeli jego pojemność. To właśnie właściwe dobranie instalacji decyduje o skuteczności i wypracowanych przychodach.